This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Bezpłatne porady
czyli pogotowie chemiczne bez zdzierania skóry.
Masz problem chemiczny lub pokrewny?
Napisz, a pomożemy w granicach możliwości i zdrowego rozsądku.


ODPADY: przyjmiemy zbędną elektronikę

Ostatnia aktualizacja:
01-05-2010

Mydełka naturalne

Co to znaczy - produkty naturalne?
mydlo naturalnePrzyjmujemy definicję, wedle której produkt naturalny winien zawierać tylko składniki naturalne.
Produkt zawierający jedynie dodatki składników naturalnych nie może być uznany za naturalny. Jest to o tyle ważne, że syntetyki zwykle działają silniej od materiałów naturalnych, miewają też niepożądane działania uboczne i w wyniku tego dobroczynne skutki działania składnika naturalnego są przez nie niweczone.(Przypomnijmy porzekadło mówiące o tym, że "łyżka dziegciu zepsuje smak beczki miodu").
To pozytywne działanie składników naturalnych nie jest jakąś magią, lecz bierze sie stąd, że człowiek od tysięcy lat żyjący w naturalnym środowisku, jest do nich przyzwyczajony, są one częścią przyrody.
Natomiast sztucznie wytworzone składniki dopiero wchodzą w środowisko a ich oddziaływanie jest trudne do przewidzenia. Kto chce być "królikiem doświadczalnym", może je stosować, lecz naturalne z pewnością są bezpieczniejsze.
Nam- chemikom- łatwiej jest produkować wyroby syntetyczne, lecz z drugiej strony łatwiej jest nam dostrzec zagrożenia jakie stwarzają. Dlatego nie dziwcie się, że pociągają nas wyroby naturalne.

Nasze mydełka - opis ogólny.
zdrowe mydlomydlko naturalneNajpierw konieczne jest zastrzeżenie, że samo mydło nie jest produktem naturalnym. Otrzymuje się go przez zmydlenie tłuszczów, lecz jest to metoda stosowana od wieków i wyrób ten zdążył się już "zadomowić" w środowisku oraz został samoczynnie przetestowany i zweryfikowany przez wiele ludzkich pokoleń. Można więc powiedzieć, że wrósł w środowisko. Ponadto w czasie zmydlania nie powstają produkty nowe, lecz tłuszcz pod działaniem zasady rozpada się na dwa składniki z których powstał: kwasy tłuszczowe i glicerynę. Kwasy tłuszczowe z zasadą (wodorotlenkiem) tworzą sole, które są właśnie mydłami.
(Warto jeszcze zauważyć, że procesy rozkładu tłuszczów na kwasy tłuszczowe i glicerynę oraz syntezy tłuszczów z tych składników cały czas zachodza w naszym organiźmie).
Naturalność naszych mydeł polega na tym, że nie zawierają syntetycznych dodatków (zwykłe mydła zawierają sztuczne barwniki i środki zapachowe, a nawet wypełniacze i konserwanty).
Są produkowane z wysokiej jakości tłuszczów jadalnych.
Jako środki zapachowe stosujemy wyłącznie naturalne olejki eteryczne. Dodajemy też ziół, będących zarówno środkami pielęgnacyjnymi dla skóry jak i naturalnymi barwnikami.

Ogólny skład naszego mydełka jest więc prosty:

Własności ziół i olejków

Nie twierdzimy - wzorem innych firm- że nasze mydełka mają cudowne właściwości, lecz tylko i aż tyle, że lepiej dla Twojej skóry, gdy będzie miała do czynienia z prostym wyrobem naturalnym niż ze skomplikowanym syntetycznym.
W przypadku tych mydeł ważniejsze jest to czego nie zawierają, niż to, co zawierają.

Na marginesie warto jeszcze dodać, że w ostatnich latach nazywa sie mydłami także wyroby nie zawierające w ogóle mydła, będące syntetycznymi detergentami, o całkowicie odmiennych od mydła wzorach chemicznych. Dotyczny to w szczególności prawie wszystkich mydeł w płynie.

Rodzaje naszych mydeł.
mydlo szalwioweBazą naszych mydeł jest zmydlony łój, z dodatkiem oleju sojowego*. Taki rodzaj mydła, o białej barwie, nazwany przez nas "Opcją zerową", polecamy osobom, które nie chcą dodatku olejku eterycznego i ziół. Może to też być etap przejściowy między zwykłymi a naturalnymi mydłami, szczególnie w przypadku wcześniejszych uczuleń.
Zróżnicowanie pozostałych mydeł, na tej samej bazie, wynika z kombinacji olejków eterycznych: szałwiowego i sosnowego oraz ziół: szałwi,sosny i pokrzywy. Możliwe są też inne zioła, na specjalne zamówienie.
Kolejnym typem są mydła z peelingiem, co realizujemy poprzez dodatek proszku kokosowego. W tym miejscu trzeba dodać, że sama obecność ziół wywiera pewne działanie ścierające. Z tego powodu wprowadziliśmy dodatkową opcję mydeł delikatnych, dla osób, którym takie działanie nie odpowiada. Zawieraja one mniej ziół i są łagodne w stosowaniu. Zestawienie rodzajów mydeł podajemyw poniższej tabeli:


ZwykłeDelikatneZ peelingiem
Szałwioweliść szałwi, olejek szałwiowyliść szałwi (1/2), olejek szałwiowyliść szałwi, olejek szałwiowy, proszek kokosowy
Sosnoweszpilki sosnowe, olejek sosnowyszpilki sosnowe (1/2), olejek sosnowyszpilki sosnowe, olejek sosnowy, proszek kokosowy
Pokrzywoweliść pokrzywy, olejki: szałwiowy i sosnowy 1:1liść pokrzywy(1/2), olejki: szałwiowy i sosnowy 1:1-
Opcja zerowaBez dodatków--

* Zamiennie mogą być stosowane inne tłuszcze, np. smalec, olej z oliwek itp.


nasze mydlo reko
Nasze mydełko naturalne potrafi pływać:-)

mydlo czeskie
Czeskie również...


mydlo przemysłowe
Lecz przemysłowe nie posiadło tej umiejętności:-(

mydlo do skory
Oto nasza skóra w 1000-krotnym powiększeniu. Czy wszystko jedno co tam wlewamy?

Które mydełka polecamy najbardziej?
Za najlepsze uważamy mydełko szałwiowe delikatne. Szałwia i jej olejek mają najlepsze działanie na skórę. Optymalnie dobrana ilość ziół powoduje, że mydło jest przyjemne w stosowaniu.
Jeżeli wolisz mydło bardziej szorstkie, możesz stosować szałwiowe zwykłe.
Jeśli nie lubisz zapachu szałwi, wybierz mydło sosnowe - ten olejek daje miły, łagodny zapach.
Łagodne w kontakcie jest mydełko pokrzywowe, zawierające też mieszaninę dwóch olejków eterycznych.
Jeśli Twoja skóra reaguje alergią na wszystko, wybierz na razie "opcję zerową"- bez dodatków.
Możesz również wypróbować kilka rodzajów- zobaczysz, które odpowiada Ci najbardziej.

Mity dotyczące pH i rodzajów skóry.
mydlko sosnoweModnym ostatnio sloganem jest twierdzenie, że odczyn mydeł winien być lekko kwaśny, odpowiadający naturalnemu pH skóry, wynoszacemu średnio 5.
Przede wzystkim mydło jako sól bardzo słabych kwasów, nie może - z natury rzeczy- mieć kwaśnego odczynu. To, co ma kwaśny odczyn nie jest mydłem, lecz jakimś rodzajem detergentu.
Po drugie, cały organizm człowieka, w tym i skóra, jest organem dynamicznym, reagującym na czynniki zewnętrzne zgodnie z prawami przyrody. Znana w chemii reguła Le Chateliera (reguła przekory) mówi, że działanie zewnętrzne naruszajace stan równowagi układu wywołuje w nim takie zmiany, które zmniejszają to działanie.
eśli więc zmyjemy skórę czynnikiem zasadowym, dość szybko powróci do swego kwaśnego odczynu. Podobnie, jeśli zmyjemy warstwę łoju, dość szybko wytworzy się świeża (w praktyce jest to ok. 30 minut). Tak więc mycie jest procesem stymulującym działanie wydzielnicze skóry. Prawdopodobnie pH środka myjącego, o ile jest w rozsądnych granicach, nie ma większego znaczenia. Natomiast środki detergentowe, jako materiały całkowicie syntetyczne, wywierają działanie drażniące niezależnie od pH. Zaś mydło, zawierające znane organizmowi kwasy tłuszczowe, jest dobrze przez niego tolerowane.
mydlko pokrzywowe Warto zwrócić uwagę, że skóra wydziela nie tylko czynniki ochronne, ale także różne odpady. Ponadto łój i pot ulegają na niej rozkładowi, mieszają się z czynnikami środowiskowymi jak kurz i inne zanieczyszczenia, nie mówiac już o nałożonych kosmetykach. Jeśli taka mieszanka nie jest dostatecznie często usuwana, niszczy skórę. W dyskusjach pomija się też fakt, że w środowisku kwaśnym bardzo dobrze czują się grzyby.
Wszystkie te negatywne czynniki mają największy wpływ na te części skóry, które nie są osłonięte, a więc na twarz i dłonie. One więc powinny być pielęgnowane szczególnie starannie. O ile dłonie myjemy dość często, z twarzą jest gorzej. Należałoby ją myć przynajmniej 3 razy dziennie, a przy silniejszym działaniu wydzielniczym nawet 5 razy dziennie (w trudnych przypadkach początkowo należy stosować samą wodę).
Mocno wyolbrzymiany jest podział na rodzaje skóry. W rzeczywistości większość ludzi ma skórę normalną, o ile nie pracują w ekstremalnych warunkach i zachowują podstawowe zasady higieny. (Jedynym wyjątkiem jest trądzik młodzieńczy związany ze zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania i wymagający nieraz leczenia). W tej sytuacji cera sucha jest skutkiem nadużywania syntetycznych kosmetyków. Wydaje się logiczne, aby i taką skórę stymulować do wydzielania łoju poprzez normalne mycie, zamiast zastępować jej działanie przez sztuczne natłuszczanie.
Produkty naturalne, w tym i nasze mydła, zwykle nadają się do każdego rodzaju skóry, mają działanie wszechstronne, łagodne, tonizujące i w dłuższej perspektywie doprowadzają do prawidłowego funkcjonowania skóry.
Zwrócmy jeszcze uwagę, że nasze mydła są lekko przetłuszczone, co łagodzi pewien szok, jakim jest dla skóry proces mycia i pierwsze chwile po umyciu. Jak już jednak wyżej wykazaliśmy (i co każdy akceptuje, może z wyjątkiem częstotliwości), mycie to jest jednak nieodzowne.Zapytanie

Imię i nazwisko: (*)

Kod pocztowy:

Miejscowość:

Ulica, Nr domu/mieszkania:

Adres e-mail: (*)

Numer telefonu:

Dowolna wiadomość:


Zawsze odpowiadamy na zapytania. W przypadku braku odpowiedzi prosimy wysłać zwykły mail.Powrót do góry strony


Ostatnia aktualizacja:
23-02-2010

"REKO" Przedsiebiorstwo Regeneracyjno-Wytwórcze
ul. Szkolna 5, 58-200 Dzierżoniów
tel.: 74 831 14 45, 604 213 891
e-mail:rekod@wp.pl, sendivius@tlen.pl

chemia
Copyright © 1999-2010 "REKO" All rights reserved.

http://www27.brinkster.com/reko